Kumpi on edullisempaa: itsetehty vai valmiina ostettu jouluruoka?

Itsetehty ruoka on halvempaa, mutta usein aineksia joutuu ostamaan enemmän kuin reseptissä lukee. Ostoskorin hinta on siis eri kuin valmiin ruuan hinta.

Tarkan euron jouluruokailija miettii, miten saa pyhiksi pöytään yksinkertaisen ja edullisen jouluruoan, josta löytyy kestosuosikit, mutta ei mitään ylimääräistä.

Tähän joulupöytään voisi kuulua esimerkiksi kinkku, pari laatikkoruokaa, rosollia, kylmäsavulohta, riisipuuroa ja pipareita. Miten pääsee halvimmalla? Onko vastaus selvä, eli itsetehty tulee halvemmaksi?

Kymmenen hengen ruuat

Joulupöytä tulee huomattavasti edullisemmaksi itse tehtynä kuin kaupasta ostettuna. Hinnat ovat suuntaa-antavia, mutta ero tulee selväksi.

Viiden kilon kinkku maksaa noin 40 euroa. Sen lisäksi muut edellä mainitut jouluruuat itse tehtyinä maksavat noin 24 euroa. Yhteensä hintaa yksinkertaiselle joulupöydälle tulee 60–70 euroa. Hinta ei ole paha, kun sillä ruokkii kymmenen ihmistä.

Vastaavasti sama määrä samoja jouluruokia kaupasta ostettuna maksaisi 50 euroa. Jos ostaa lisäksi valmiiksi paistetun kinkun, hinta kapuaa 100 euroon. Kinkku määrittää hintaa paljon.

Toinen tapa laskea

Huomattava on, että laskelmaan on otettu mukaan aineksista vain se määrä, mitä ruokaan tarvitaan. Oletus on, että aineksista kaikki ylimääräinen tulee lopulta käytettyä ruuanlaitossa.

Esimerkiksi väkiviinaetikkaa saattaa kuitenkin joutua poimimaan kauppakoriinsa puolen litran pullollisen, vaikka sitä tarvitaan vain teelusikallisen verran koko joulupöydän ruokiin. Entä jos lasketaankin, paljonko kauppakassin hinnaksi tulee näin? Silloin ero itse tehdyn ja kaupasta ostetun jouluruuan välillä ei ole aivan yhtä selvä, mutta itse tehty on edelleen halvempaa.

Marttojen kehittämispäällikkö Arja Hopsu-Neuvosen mukaan kinkku on yhä suosittu kunkku suomalaisten joulupöydissä. Viime vuosina suosiotaan on lisännyt valmiiksi paistettu kinkku. Se säästää joulukiireistä ihmistä paistamisen vaivalta, mutta on kalliimpi valinta.

Pienemmät kinkut suosittuja

Myös kalkkuna, erilaiset kalat, juustot ja tuoreet salaatit ovat yleistyneet joulupöydissä.

Kinkun suhteen ihmiset ovat entistä tarkempia ja tiedostavampia. Luomukinkkujen kysyntä on suuri.

– Samalla pienten kinkkujen osto on yleistynyt. Ei haluta, että tulee hävikkiä, eikä siten osteta omiin tarpeisiin liian isoa kinkkua.

Jouluruuan vegaaniset vaihtoehdot ovat myös kasvattaneet suosiotaan viime vuosina: esimerkkejä näistä ovat kinkun tilalla seitanpaisti tai graavilohen kaltainen porkkanalohi.

– Jälkimmäinen oli viime jouluna hitti, Hopsu-Neuvonen sanoo.

Hopsu-Neuvonen vinkkaa, että kannattaa miettiä, miten koristelee jouluruuat. Koristeeksi kannattaa ostaa sellaista, jota voi muutenkin käyttää ruuanlaitossa, ja joka tulee syötyä.

– Monesti ohjeessa kehotetaan käyttämään kuivattua basilikaa annoksen valmistamiseen, ja sitten siinä lukee, että koristele tuoreilla yrteillä, Hopsu-Neuvonen päivittelee.

Yksi vaihtoehto on syödä ravintolassa. Niissä joulupöytäbuffet maksaa tyypillisesti 30–60 euroa per henkilö.

Itsetehty jouluruoka

Valmiin ruokasatsin hinta, johon on laskettu aineksia vain tarvittava määrä. Ruokaa riittää noin kymmenelle syöjälle.

Kinkku 5 kg, luuton (40 e)

Imelletty perunalaatikko (noin 1,40 kg) 1,92 e

1,25 kg perunoita 1,45 e (1,19 e/kg)

25 g voita 0,14 e (5,70 e/kg)

½ dl vehnäjauhoja 0,02 e (0,99 e/kg)

1/2 rkl suolaa 0,01 e (1,32 e/kg).

1 rkl siirappia 0,045 e (2,25 e/kg)

0,25 l maitoa 0,25 e (0,99 e/l)

Ohjeen mukaan valmistuu noin 1,40 kg valmista perunalaatikkoa. Sen hinta on 1,92 e.

Porkkanalaatikko (reilu kilo) 1,94 e

1 kg porkkanoita 1,60 e (1,60 e/kg)

2 dl puuroriisiä 0,28 e (1,69 e/kg)

1 tl suolaa 0,01 e (1,32 e/kg)

1 rkl siirappia 0,045 e (2,25 e/kg)

Ohjeen mukaan valmistuu 1,080 kg valmista porkkanalaatikkoa, hinta 1,94 e.

Rosolli (reilu kilo) 2,80 e

3 keitettyä perunaa 0,36 e (1,19 e/kg)

3 keitettyä porkkanaa 0,48 e (1,60 e/kg)

4 punajuurta 0,54 e (1,69 e/kg)

1 herkkukurkku 0,25 (4,97 e/kg)

1 omena 0,33 e (2,09 e/kg)

1 sipuli 0,17 e (1,59 e/kg)

ripaus suolaa 0,004 e (1,32 e/kg)

ripaus valkopippuria 0,04 e (38,39 e/kg)

1 dl kuohukermaa 0,60 e (5,95 e/l)

1 tl väkiviinaetikkaa 0,02 e (3,73 e/l)

½ tl sokeria 0,001 e (0,65 e/kg)

Ohjeen mukaan valmistuu 1,080 kg valmista rosollia, hinta 2,80 e.

Graavilohi (reilu 400 g) 12,16 e

½ kg kirjolohta 10,75 e (21,50 e)

puoli nippua tilliä 1,20 e (47,80 e/kg)

½ tl valkopippuria 0,20 e

½ rkl suolaa 0,01 e

Ohjeen mukaan valmistuu 0,424 kg valmista graavilohta, hinta 12,16.

Riisipuuro (noin 2,3 kg), 2,56 e

4 dl vettä

4 dl puuroriisiä 0,56 e (1,69 e/kg)

2 l maitoa 1,98 e (0,99 e/l)

2 tl suolaa 0,02 e(1,32 e/kg)

Ohjeen mukaan valmistuu 2,340 kg valmista riisipuuroa, hinta 2,56 e

Piparit (puoli kiloa) 2,25 e

0,75 dl siirappia (2,25 e/kg) 0,24 e

100 g sokeria 0,07 e

125 g voita 0,715 e

1 tl kanelia (20,59 e/kg) 0,10 e

1 tl inkivääriä (45 e/kg) 0,23 e

1 tl neilikkaa (66 e/kg) 0,33 e

0,5 tl pomeranssinkuorta (46 e/kg) 0,12 e

1 munaa (2,73 e/kg) 0,15 e

1,5 tl soodaa (5,60 e/kg) 0,04 e

0,25 kg vehnäjauhoja (0,99 e/kg) 0,25 e

Ohjeen mukaan valmistuu 600 g piparkakkuja, 2,25 e

Yhteensä ilman kinkkua 23,63 e

Yhteensä kinkun kanssa 63,63 e

Yksinkertainen valmiina ostettu jouluruoka

Valmiiksi paistettu kinkku ja kaupasta ostetut ruuat kymmenelle hengelle

Kinkku 5 kg, valmiiksi paistettu, kaupasta lihaosastolta, 50 e

Imelletty perunalaatikko (1,4 kg) 5,90 e

Porkkanalaatikko (reilu kilo) 5,40 e

Rosolli (reilu kilo) 5,08 e

Graavilohi palvelutiskiltä (noin 400 grammaa) 21,96 e

Riisipuuro (noin 2,3 kg) 7,65 e

Piparit (noin 600 g) 2,99 e

Yhteensä ilman kinkkua 48,98 e

Yhteensä valmiiksi paistetun kinkun kanssa 98,98 e

Ruokien hinnat: Foodie.fi ja K-Ruoka.fi, ruoka-annosten hinnat perustuvat Marttojen laskemaan ruokamääristä.

OP sosiaalisessa mediassa